Koło kompetencji językowych (językowe koło życia)

W coachingu bardzo popularnym narzędziem jest koło życia. Co to takiego? Jest to ćwiczenie polegające na stwierdzeniu poziomu satysfakcji z poszczególnych obszarów życia. Za pomocą koła życia dokonuje się wizualizacji swojego życia, spogląda się na nie z lotu ptaka.

Kiedy zainteresowałam się tematem coachingu (około dwa lata temu), wykonałam takie ćwiczenie. Do obszarów życia, które mnie wtedy dotyczyły, zaliczyłam następujące: zdrowie, religia, rodzina, przyjaciele, praca, czas wolny, finanse. W tamtym okresie mojego życia najbardziej liczyły się dla mnie praca i pieniądze, więc oczywistym jest, że to właśnie w tych obszarach chciałam coś zmienić.

Osobom, które decydują się przyjść do mnie na coaching językowy, proponuję wykonanie ćwiczenia, które nazwałam „kołem kompetencji językowych”. Może ono wyglądać np. tak:

Nie jest to koło żadnej konkretnej osoby. Przygotowałam je dla Was w celu wyjaśnienia. Środek koła ma wartość 0%, zaś obramowanie 100%. W nauce języka obcego warto odnieść się do kluczowych kompetencji sprawdzanych na każdym egzaminie. Są to: mówienie, pisanie (umiejętności aktywne) oraz słuchanie i czytanie (umiejętności pasywne). Na kole zaznaczamy, na ile procent jesteśmy zadowoleni z danej sprawności językowej. Następnie odpowiadamy na kluczowe pytania:

 1. Co widzisz? Jak się z tym czujesz?
 2. Co możesz zrobić, aby zwiększyć poziom zadowolenia?
 3. Jakie czynności musisz wykonać?
 4. Którym obszarem koła najlepiej byłoby zająć się najpierw?
 5. Co się poprawi w obrazie koła, gdy to zrobisz?

Kluczowe jest wypisanie czynności, które zbliżą nas do poprawy obrazu koła. Jak mogą wyglądać takie czynności?

Mówienie:

 1. Szukam kogoś, z kim będę mogła/mógł rozmawiać w języku obcym.
 2. Mówię do siebie w języku obcym.
 3. Nagrywam swoje wypowiedzi w języku obcym.

Pisanie:

 1. Szukam kogoś, z kim będę wymieniać wiadomości (smsy, maile) w języku obcym.
 2. W prywatnym kalendarzu zapisuję wszystko w języku obcym.
 3. W pamiętniku piszę tylko w języku obcym (może ktoś prowadzi pamiętnik? Ja tak).

Czytanie:

 1. Czytam w języku obcym to, co mnie interesuje – podpisy pod zdjęciami na Instagramie, artykuły dotyczące moich zainteresowań, książki czy czasopisma.
 2. Czytam teksty w podręczniku.
 3. Zapisuję się na newslettery i je czytam.

Słuchanie:

 1. Słucham muzyki w języku obcym.
 2. Słucham audio kursów.
 3. Słucham podcastów w języku obcym.

To tylko przykładowe czynności, może ich być o wiele więcej.

Zachęcam Cię do wykonania takiego ćwiczenia – zajmuje niewiele czasu, a jest bardzo przydatnym narzędziem. Językowe koło życia to wizualizacja, która uświadomi Ci, co należy poprawić, abyś był/a bardziej zadowolony/a ze swoich kompetencji językowych. 

Share
Magdalena Surowiec

Magdalena Surowiec

Germanistka z wykształcenia i z zamiłowania. W Niemczech mieszkałam ponad 7 lat (Północna Nadrenia-Westfalia i Nadrenia-Palatynat). Język niemiecki jest dla mnie jak drugi język ojczysty. Uczę, tłumaczę, piszę podręczniki, dokształcam się. Moje zainteresowania to języki obce, muzyka klasyczna, antyczny Egipt, literatura, dydaktyka, metodyka i przede wszystkim moja córka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *